42 231 59 32 • likwidacjaszkod@saint-gobain.com •

Administratorem Twoich danych jest Saint-Gobain Innovative Materials Polska sp. z o.o.
KLIKNIJ i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych

Uszkodzona szyba samochodowa – co dalej

uszkodzona szyba samochodowa co dalej

Szyby w samochodach ulegają niekiedy uszkodzeniu. Na dzień obecny obserwujemy nieustanny wzrost liczby czynników wpływających na powstawanie uszkodzeń szyb – rosnąca liczba samochodów, niewystarczająca jakość nawierzchni dróg, nadmierna prędkość i brawura kierowców. Proces montażu szyby samochodowej powinno pozostawić się specjalistom, którzy wykonają to fachowo i w pełni profesjonalnie.

Uszkodzenia – nie zawsze są tym samym
Przeważająca liczba uszkodzeń szyb samochodowych powstaje z powodu uderzenia kamieniem lub innym twardym materiałem w jej powierzchnię. Uszkodzenia szyb można podzielić ze względu na sposób, w jaki powstają:

  •     gwiazdki
  •     półksiężyce
  •     wolne oczka
  •     rozetki
  •     kombinacje wyżej wymienionych

Jeśli punkt uderzenia znajdzie się blisko krawędzi, może to spowodować powstanie większego pęknięcia, które należy zabezpieczyć taśmą do czasu znalezienia najbliższego warsztatu.
Jak wygląda montaż szyby samochodowej?
Jeśli dotrzemy już do warsztatu samochodowego, specjaliści zaczną swoją pracę od zdjęcia uszczelek, klipsów, wycieraczek oraz pozostałych części szyby samochodowej. Prace są prowadzone zgodnie z wytycznymi podanymi przez producenta danego pojazdu. Następnie szyba jest wycinana za pomocą drutu tnącego lub specjalistycznego noża. Do tej czynności są używane przyssawki, które zapewniają większe bezpieczeństwo. Jeśli zdarzy się, że warstwa starego kleju jest w dobrym stanie, wycina się ją na wysokość 1-2 mm, równając i czyszcząc pod ponowne naniesienie kleju.
Gdy samochodów został poddany niezbędnym zabiegom, specjaliści przygotowują nową szybę wykonując szereg zabiegów pielęgnacyjnych. Następnie usuwa się ogniska korozji i oczyszcza się karoserię w pobliżu montażu nowej szyby samochodowej. Po wykonaniu powyższych czynności nakłada się specjalny preparat przygotowujący karoserię do montażu szyby i nakłada się samą szybę. Po wstawieniu jej w odpowiednie miejsce, dopasowuje się ją za pomocą przyssawek. Czasami należy dokonać korekt i zabezpieczyć ją specjalnymi taśmami do czasu zupełnego wyschnięcia.

Polskie przepisy
Niewiele osób wie, że zgodnie z polskim prawem jedyną opcją w momencie powstania uszkodzenia szyby jest jej całkowita wymiana. Jeśli policja zatrzyma nas z powodu uszkodzonej szyby, możemy spodziewać się mandatu karnego oraz zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu.
Dzięki zawarciu ubezpieczenia na szyby samochodowe uzyskamy pieniądze od ubezpieczyciela, który powinien zapewnić pokrycie kosztów wymiany uszkodzonej szyby na nową. Jeśli zdarzy nam się taka sytuacja, warto znaleźć taki warsztat samochodowy, który zamontuje szybę szybko i sprawnie oraz skontaktuje się z ubezpieczycielami.
Jeśli nie posiadamy pakietu ubezpieczenia na szyby, możemy ubiegać się o rekompensatę od zarządcy drogi. Procedura ta jest często długa i dość kłopotliwa, jednak warto walczyć o swoje odszkodowanie. Istnieje jeszcze możliwość ubiegania się odszkodowania od kierowcy, spod którego wypadł nieszczęsny przedmiot.