42 231 59 32 • likwidacjaszkod@saint-gobain.com •

Administratorem Twoich danych jest Saint-Gobain Innovative Materials Polska sp. z o.o.
KLIKNIJ i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych

Jak zmienia się pole widzenia wraz ze zmianą prędkości

pole widzenia

Wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów sprawia, że często jeździmy bardziej brawurowo, nie zważając na ograniczenia prędkości. Dlaczego o tym mówimy? Dlatego, że pomimo otoczenia wielu szyb – czołowej, bocznych, tylnych oraz lusterek, nasz kąt widzenia może zmaleć nawet do 30 stopni! Kiedy? Przekonajcie się sami.
Nadmierna prędkość jest zdecydowanie jedną z głównych przyczyn wypadków. Według różnego rodzaju ankiet dowiadujemy się, że praktycznie połowa Polaków lubi szybką jazdę. Nie ma w tym nic złego, należy być jednak świadomym konsekwencji niedopasowania naszej chęci do pędu i warunków, czy przepisów drogowych. Według danych Komendy Policji w Polsce, ok. 70% wypadków ma miejsce na terenie zabudowanych, gdzie obowiązują największe ograniczenia prędkości.

Pole widzenia kierowcy
Nasze pole widzenia wynosi 180 stopni lub nieco więcej, jak podają niektóre źródła (210-240). Przyjmuje się, że pole przestrzennego widzenia wynosi 140 stopni. Do czego potrzebna nam ta informacja? Aby zostać dopuszczonym do zdawania egzaminów na prawo jazdy, okulista powinien przeprowadzić szereg testów, które sprawdzają również nasze pole widzenia. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że w czasie jazdy nasze pole widzenia naprawdę się zawęża.
Poruszając się z prędkością 40 km/h nasze pole widzenia wynosi już tylko 100 stopni. Przy prędkości 70 km/h wynosi 75 stopni, a przy prędkości 130 km/h, którą poruszamy się po autostradach, wynosi zaledwie 30 stopni. Autostrady są przystosowane do tego rodzaju problemów, stąd brak poboczy, specjalne siatki, ograniczenia. Jednak poruszając się z podobną prędkością w terenie zabudowanym stwarzamy ogromne zagrożenie dla siebie i pozostałych uczestników ruchu.
Z prędkością nie ma żartów, zderzenie przy prędkości 80 km/h odpowiada zrzuceniu samochodu z wysokości 25 m, a uderzenie z prędkością zaledwie o 20 km/h większa już z 40 m! 40 m to wysokość 12 piętra wieżowca.
Dbaj o szyby samochodowe
W czasie jazdy najważniejsze jest przestrzeganie przepisów, gdyż zostały one stworzone po to, by zapewnić nam bezpieczeństwo, a nie po to, by względnie ograniczać nasze możliwości. Wsiadając za kółko zwracajmy uwagę na czystość naszych szyb samochodowych oraz lusterek. Wbrew pozorom nie korzystamy wyłącznie z przedniej szyby, tylnej oraz bocznych przednich, ale również bocznych tylnych szyb, zwłaszcza w czasie parkowania tyłem. Dlatego dbajmy o ich czystość niezależnie od pory roku i panujących warunków atmosferycznych. Warto pamiętać o tym, że jeśli rozważamy przyciemnianie szyb samochodowych, istnieją sztywne restrykcje, których musimy przestrzegać, aby nie zmniejszyć pola widzenia w czasie jazdy. Udając się w daleką podróż starajmy się układać bagaże tak, aby nie zasłaniały tylnej szyby.

Pole widzenia ma znaczenie
Pomimo tego, że mamy za sobą wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu samochodów, motocykli i innych pojazdów, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na prędkość z jaką poruszamy się po drogach. Pole widzenia zmniejsza się drastyczne wraz ze wzrostem prędkości, dlatego pamiętajmy o przepisach i o regularnym czyszczeniu szyb samochodowych, które zapewniają nam dobrą widoczność drogi. W końcu nikt z nas nie chciałby sprawdzić jak wygląda upadek z 12 pietra wieżowca.