42 231 59 32 • likwidacjaszkod@saint-gobain.com •

Administratorem Twoich danych jest Saint-Gobain Innovative Materials Polska sp. z o.o.
KLIKNIJ i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych

Jak przygotować swój samochód na zimę

jak przygotowac samochod na zime

W zimie należy szczególnie uważać na drogach, gdyż często możemy trafić na zamarzniętą nawierzchnię, opady śniegu lub po prostu ciężkie warunki atmosferyczne. Aby czuć się w zimie bezpiecznie powinniśmy przygotować swój samochód, aby oszczędzić sobie kłopotów i ewentualnych kolizji drogowych. Przygotowaliśmy dla Państwa krótki poradnik, w którym radzimy, jak przygotować się do zimy w 8 prostych krokach.

 1. Nie bójmy się zimy.
  Przede wszystkim nie należy obawiać się zimy i przesiadać do autobusów, tramwajów oraz metra. Ważne jest to, aby ograniczyć prędkość jazdy i obserwować jezdnię, czy nie jest pokryta lodem, który drastycznie zmniejsza przyczepność kół.
 2. Uważajmy na tereny podmiejskie.
  Jeśli wybieramy się poza tereny miejskie możemy spodziewać się dość słabo odśnieżonych dróg. Dobrym pomysłem jest zabieranie ze sobą łańcuchów przeciwśniegowych i łopaty zawsze, gdy wybieramy się w mniej uczęszczane trasy.
 3. Wymieńmy opony na zimowe.
  Podstawową czynnością w przygotowaniu samochodu na zimę jest wymiana opon, o której zapomina tak wielu kierowców. Nie należy czekać na pierwsze opady śniegu, gdyż może być już za późno.
 4. Umówmy się do mechanika.
  Przed nadejściem zimy należy również umówić się na przegląd, aby mechanik sprawdził, czy nasz samochód jest w pełni sprawny. Na przeglądzie możemy poprosić mechanika o sprawdzenie płynu w chłodnicy, temperatury krzepnięcia i jeśli zajdzie taka potrzeba, wymienienia go. Mechanik powinien również sprawdzić płyny hamulcowe, które wymienia się regularnie co 2 lata. Przed nadejściem zimy warto również sprawdzić sprawność akumulatora. Niekiedy zdarza się że zimą, gdy bardziej obciążamy samochód pod kątem energetycznym, akumulator po prostu ulega awarii.
  Na własną rękę możemy natomiast sprawdzić stan wycieraczek i wymienić zużyte pióra na nowe.
 5. Pamiętajmy o wymianie płynów na zimowe.
  Przed pierwszymi przymrozkami należy wymienić płyny w samochodzie z letnich na zimowe. Jeśli nie zrobimy tego wystarczająco szybko, płyn do wycieraczek po prostu zamarznie w przewodach.
 6. Sprawdźmy filtr przeciwpyłkowy
  Należy sprawdzić działanie filtru przeciwpyłkowego, który może mieć wpływ na parowanie szyb w samochodzie. Jeśli okaże się, że jest zapchany, szyby będą nagminnie parowały bez względu na ustawienia nawiewu.
 7. Wymieńmy dywaniki na gumowe
  Na zimę powinniśmy wymienić standardowe dywaniki na gumowe, aby woda i śnieg z butów nie zbierały się w samochodzie. Woda, którą będziemy wnosili do wnętrza, może powodować korozje oraz mieć wpływ na parowanie szyb samochodowych.
 8. Zaopatrzmy się w niezbędne akcesoria .
  W samochodzie należy również wozić razem ze sobą skrobaczkę do szyb, specjalną szczotkę do usuwania śniegu oraz szmatkę lub gąbkę ze skóry lub irchy do czyszczenia wewnętrznej strony szyb, które będą parowały ze względu na różnicę temperatury wewnątrz i na zewnątrz samochodu.

Jeśli chcecie przygotować się na zimę wystarczy wykonać powyższe 8 kroków i cieszyć się z kilku ośnieżonych, mroźnych miesięcy w roku. Odpowiednie przygotowanie, sprawdzenie samochodu przez specjalistów i wyposażenie się w niezbędne akcesoria sprawi, że zima nie będzie już problematyczna. Ryzyko wypadków i kolizji można zmniejszyć nie tylko przez ostrożną jazdę, ale i wcześniejsze przygotowania.