42 231 59 32 • likwidacjaszkod@saint-gobain.com •

Administratorem Twoich danych jest Saint-Gobain Innovative Materials Polska sp. z o.o.
KLIKNIJ i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych

Jak prawidłowo zadbać o szyby samochodowe?

jak prawidlowo zadbac o szyby samochodowe

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, jak ważna jest prawidłowa pielęgnacja szyb samochodowych. Szkło, z którego wytwarzane są szyby, ulegnie zniszczeniu jeśli nasze zabiegi pielęgnacyjne będą polegały głównie na spryskaniu ich płynem i przetarciu wycieraczkami. Jak zatem dbać o szyby, aby nie popełniać drobnych błędów, które wpłyną negatywnie na jej wygląd? Przedstawiamy Państwu kilka prostych zasad, dzięki którym szyby w naszym samochodzie będą wyglądały dobrze przez długie lata.
Szyby należy myć regularnie – pozostawianie na nich insektów i innych zabrudzeń przez dłuższy okres czasu sprawi, że zaczną powstawać niewidocznie mikrouszkodzenia, które mogą doprowadzić do widocznych zmian na szkle. Insekty trudniej usunąć, im dłużej pozostają w kontakcie z powierzchnią szyb.
Aby prawidłowo umyć szybę, powinniśmy zaopatrzyć się w preparaty do mycia szyb. Na rynku są one dostępne pod różnymi postaciami, które można wybierać wedle uznania. Warto natomiast zwrócić uwagę na ich skład – nie wolno używać preparatów z amoniakiem, ponieważ źle wpłyną na elementy wykonane ze skóry, gumy czy winylu otaczające każdą szybę. Płyn do mycia szyb na bazie amoniaku wydziela opary, które mogą prowadzić do mdłości i bólów głowy. Nie jest on również odpowiedni do czyszczenia przyciemnianych szyb.
Po wyborze preparatu, należy zwrócić uwagę na to, czym myjemy i osuszamy szybę. Do szyb nie są odpowiednie stare materiały ani ścierki. Można natomiast używać ręczników papierowych – może się jednak zdarzyć, że pomimo dużego zużycia nie uzyskamy zadowalającego nas efektu. Gąbki często powodują rozmazywanie zabrudzeń na szybie – dlatego najlepiej do tej czynności wybrać ściereczki z mikrofibry – są one delikatne i nie pozostawiają żadnych smug ani zarysowań. Ściereczki można kupić praktycznie w każdym sklepie.
Po umyciu szyby powinniśmy użyć środka do wypychania wody, który tworzy specjalną warstwę ochronną odpychającą krople wody. Jest nazywany niewidzialną wycieraczką, która znacznie poprawi widoczność podczas jazdy w nocy oraz w deszczu.
Aby nasze działania były kompleksowe, możemy użyć jeszcze środka pielęgnacyjnego przeznaczonego do usuwania niewielkich rys i zadrapań. Można dodatkowo wypolerować zmatowiałe powierzchnie, ale nie jest to raczej proste zadanie. Szkło jest twardym materiałem, a efekty pracy polerskiej zobaczymy dopiero przy regularnym wykonywaniu takich zabiegów. Polerowane szyby często jest zabiegiem krótkotrwałym. Po kilku miesiącach szyba może matowieć pod wpływem czynników pogodowych. Zabieg polerowania należy powierzyć specjalistom.
Ważną kwestią są również wycieraczki, które powinniśmy czyścić szmatką lub kawałkiem papieru. Należy je przemywać raz na kilka tygodni w okresie letnim, w zimowych miesiącach dobrze im posłuży podwojenie naszych wysiłków. Należy obserwować stan piór, ich stopień zużycia, zmiany w twardości gumy i sztywności stelażu – jeśli zajdą niekorzystne zmiany, należy je bezzwłocznie wymienić. Wycieraczki/pióra wycieraczek powinno wymieniać raz na sezon. W okresie zimowym nie należy odrywać wycieraczki bezpośrednio od szyby. Należy najpierw podgrzać szybę przednią. W okresie letnim w wyniku wysokich temperatur guma na wycieraczkach ulega zwiększonej „wulkanizacji”.
Pielęgnacja szyb nie należy do trudnych zajęć, jednak wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Środki do czyszczenia nie muszę być najdroższe – ważne, aby ich skład nie szkodził naszym szybom. Mycie i osuszanie należy wykonywać ściereczką lub ręcznikiem, które nie niszczą powierzchni. Jeśli pragniemy zadbać kompleksowo o nasze szyby, możemy usunąć drobne zarysowania lub poddać ją nawet pracy polerskiej. Przestrzeganie kilku zasad i regularność działań zapewni nam piękny wygląd szyb na długi czas.