42 231 59 32 • likwidacjaszkod@saint-gobain.com •

Administratorem Twoich danych jest Saint-Gobain Innovative Materials Polska sp. z o.o.
KLIKNIJ i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych

Co zrobić gdy szyby parują?

co zrobic gdy szyby paruja

Parowanie szyb w samochodzie jest często spotykanym problemem – zarówno w okresie zimowym jak i letnim. Ta błaha z pozoru niedogodność może być niebezpieczna dla zdrowia i życia kierowcy oraz pasażerów, ponieważ znacznie ogranicza widoczność na drodze.
Szyby samochodowe mogą parować z wielu powodów – często jednoznaczne określenie przyczyny staję się bardzo trudne lub nawet niemożliwe – ale jeśli przyczyną jest wadliwość samochodu?

 

 1. Wilgoć w samochodzie
  Wilgoć w samochodzie należy do podstawowych przyczyn parowania szyb. Ten problem spotkamy najczęściej w miesiącach zimowych, ponieważ na obuwiu i ubraniu wnosimy do wnętrza śnieg, który stopniowo topnieje powodując wzrost wilgotności w powietrzu. Jeśli nasz samochód nie posiada gumowych dywaników, to woda, która wsiąkła w materiał, będzie podnosiła poziom wilgotności w samochodzie. Warto sprawdzić każdy zakamarek samochodu w poszukiwaniu wilgoci, ponieważ może zdarzyć się, że wykładzina w jednym miejscu jest notorycznie mokra i powoduje wzrost wilgotności. Jeśli problem parowania szyb nie znika w okresie letnim, należy sprawdzić uszczelki w drzwiach i w bagażniku – czy nie są zużyte na tyle, by przepuszczać wodę w trakcie opadów atmosferycznych. Co ciekawe, wilgoć może osadzać się na szybach również wtedy, gdy we wnętrzu samochodu panuje brud. Aby upewnić się, że nie to jest przyczyną problemu, należy dokładnie umyć szyby specjalistycznymi preparatami. Poza dokładnym sprawdzeniem zewnętrznych źródeł pochodzenia wilgoci, można zakupić specjalne pochłaniacze, które będą absorbowały jej nadmiar w samochodzie.
 2. Zapchany filtr kabinowy
  Filtrem kabinowym nie zajmują się wyłącznie serwisy odpowiedzialne za klimatyzację. Przegląd klimatyzacji wykonujemy najczęściej wiosną, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę jak szybko może się zapchać. Niektóre osoby demontują filtr na zimę – nie jest to jednak dobrym pomysłem, ponieważ w lecie unosi się wiele zanieczyszczeń, które uniemożliwiają jego prawidłową pracę. Filtr kabinowy powinno się wymieniać co 12-24 miesiące lub co 10-40 tysięcy przejechanych kilometrów. Wymiana filtru różni się cenowo w zależności od modelu samochodu. Możliwą przyczyną parowania szyb związaną z filtrem kabinowym jest również gromadzenie się liści w podszybiu, które powodują nieprzyjemny zapach i powstawanie wilgoci – należy co jakiś czas sprawdzać drożność układu.
 3. Awaria radiatora nagrzewnicy
  Awaria radiatora nagrzewnicy nie jest częstym powodem parowania szyb, choć czasami tutaj właśnie tkwi przyczyna naszego problemu. Szyby mogą parować, ponieważ do środka wycieka płyn chłodzący, uniemożliwiający tym samym odparowywanie szyb. Awarię można łatwo rozpoznać po słodkim mdlącym zapachu i tłustym nalocie na szybach. Jeśli dodatkowo zauważymy ubytek płynu chłodniczego w zbiorniku wyrównawczym możemy być pewni, że naprawa radiatora nagrzewnicy jest rozwiązaniem naszego problemu. Koszty wymiany nie należą jednak do najtańszych.
 4. Błędna obsługa nawiewów
  Błędna obsługa nawiewów może powodować nawracające parowanie szyb w naszym samochodzie. Pomimo tego, że wygląda na to trywialny problem wcale takim nie jest. Źle ustawione nawiewy spowodują, że powietrze będzie krążyć tylko wewnątrz samochodu i nie będzie pobierane z zewnątrz, co będzie bezpośrednią przyczyną parowania szyb.

Skutecznym sposobem na uniknięcie parowania szyb jest włączenie klimatyzacji zaraz po wejściu do wnętrza i skierowanie nadmuchu powietrza na szybę czołową oraz szyby boczne. Jeśli nasz samochód nie jest wyposażony w klimatyzację, należy włączyć ciepły nawiew na szyby. Pod ręką warto mieć ścierkę z irchy lub gąbkę, którymi przetrzemy zaparowane szyby.
W zimie nie należy zapominać o otrzepywaniu butów i odzieży ze śniegu oraz wymianie wycieraczek na gumowe, odporne na wilgoć. Podczas stania w korku warto na chwilę otworzyć okno by przewietrzyć wnętrze samochodu i wyrównać różnicę temperatur. Na rynku można również zakupić wiele preparatów zapobiegających parowaniu szyb. Dbałość o czystość i zajmowanie się problemami od razu, gdy się pojawią, zapewni nam większe bezpieczeństwo i widoczność na drodze.