42 231 59 32 • likwidacjaszkod@saint-gobain.com •

Administratorem Twoich danych jest Saint-Gobain Innovative Materials Polska sp. z o.o.
KLIKNIJ i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych

6 sposobów na zamarzniętą szybę w samochodzie

6 sposobow na zamarznieta szybe w samochodzie

Skute lodem szyby twojego samochodu to ostatnia rzecz, którą chcesz zobaczyć kiedy bardzo ci się spieszy do pracy czy na ważne spotkanie. Oczywiście najprościej byłoby zostawić samochód w garażu lub choćby dla ochrony przed śniegiem – pod wiatą, jednak niejednokrotnie nie mamy takiej możliwości albo po prostu zdarzy nam się o tym zapomnieć. Są jednak sprawdzone sposoby na to, by w szybkim czasie pozbyć się śniegu i lodu z naszych szyb. Poznaj je i wypróbuj.

1) Klasyczny duet: zmiotka i skrobaczka
Bez wątpienia najpopularniejszym sposobem usuwania z szyb samochodowych śniegu oraz lodu jest wykorzystanie w tym celu zmiotki i skrobaczki. Zarówno jedno jak i drugie narzędzie to podręczne atrybuty niemal każdego kierowcy, szczególnie często wykorzystywane przez osoby, które są zmuszone zostawić swój samochód na noc na zewnątrz. Warto zainwestować w sprzęty wykonane z trwałych materiałów i posiadających dużą powierzchnię czyszczącą, dzięki czemu praca będzie przebiegała szybciej i sprawniej. Oczywiście zanim zaczniemy warto włączyć wcześniej nawiew, który ułatwi nam pracę.   Używając skropaczki starajmy się używać jej wraz z odmrażaczem lub innym płynem. Skrobaczka jako taka nie jest groźna, ale drobinki brudu i kurzu znajdujące się na szybie, przyciśnięte skrobaczką mogą szybę porysować.

2) Chemia w natarciu
Oczyszczenie szyb samochodowych z lodu za pomocą skrobaczki jest dość czasochłonne, a przy tym stwarza ryzyko uszkodzenia uszczelek, lakieru, a nawet porysowania samych szyb. W walce ze śniegiem i lodem możemy wykorzystać środki chemiczne, do czego gorąco zachęcają nas ich producenci. Sprawdzonym specyfikiem jest odmrażacz. Wystarczy, że delikatnie spryskamy nim powierzchnię szyby i po chwili, z łatwością będziemy w stanie usunąć z niej lód za pomocą skrobaczki. To duża oszczędność czasu i poniekąd także naszych mięśni, zwłaszcza, że według zapewnień producentów taki płyn sprawia, że lód nie osadza się na szybach przez cały dzień. Ponadto można go wykorzystać także do rozpuszczenia lodu, który osadza się w innych miejscach jak uszczelki, zamki czy reflektory.

3) Domowe mikstury
Zamiast kupować gotowe specyfiki możemy także przygotować własną, prostą miksturę, którą również możemy wykorzystać do usunięcia z szyb śniegu i lodu. Poniżej prezentujemy trzy propozycje.
I – 70% alkohol izopropylowy + płyn do mycia naczyń. Nalej do czystej butelki alkohol i dodaj do niego kilka kropli płynu do mycia naczyń. Przekręć pokrywę i odwróć kilka razy, żeby wymieszać płyn. Taką miksturę możesz również wlać do zbiornika z płynem do spryskiwaczy i utworzyć mieszaninę 50/50, co pomoże zapobiec zamarznięciu wycieraczek.
II – alkohol + woda. Przygotuj mieszaninę, w której stosunek alkoholu do wody wyniesie 2:1. Płyn nanieś zanim na szybach pojawi się lód. Alkohol rozcieńczony wodą będzie działać zapobiegawczo przed oblodzeniem szyb. Dodatkowo rozprowadzenie mieszaniny po wewnętrznej stronie szyby pozwoli uniknąć jej zaparowania od środka.
III – ocet + woda. Spryskaj zamarznięte szyby płynem, w skład którego wejdą 3 części octu i 1 część wody. Zapobiegawczo możesz przetrzeć szyby samochodowe po powrocie do domu octem, bez rozcieńczania. Trzeba pamiętać o tym, by ocet rozprowadzać ostrożnie, ponieważ może uszkodzić powierzchnie malowane czy chrom.

4) Woda dobra na wszystko
Lód szybko zmięknie, gdy polejemy szybę wodą. Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać w tym wypadku jest temperatura. Woda nie powinna być w żadnym wypadku gorąca, ale letnia. W przeciwnym razie, zbyt duża zmiana temperatury spowoduje, że szyba popęka. Im większą powierzchnię lodu chcesz roztopić, tym większą ilość wody musisz przygotować. Jeśli bierzesz rano prysznic to możesz wykorzystać wodę wprost spod prysznica. Lód na polanej wodą szybie stanie się półprzeźroczysty, a może nawet zniknie całkowicie.

5) Karta plastikowa
Jeśli nie masz wody, płynu do odmrażania ani żadnych, innych narzędzi do skrobania to zawsze, na potrzeby chwili możesz stworzyć swoją własną skrobaczkę do szyb. Włącz w samochodzie przycisk odmrażania i wyciągnij z portfela kartę plastikową. Oczywiście, najlepiej by była to stara, nieaktywna karta, z której już nie korzystasz, bo skrobanie nią szyb stwarza ryzyko jej uszkodzenia. Znajdź więc sztywną, solidną, plastikową kartę i zacznij skrobać. Trzymaj za dłuższą krawędź karty pod kątem i mocno naciskaj. Staraj się trzymać kartę prosto, by uniknąć jej wygięcia, a co za tym idzie deformacji lub złamania. Usuwanie lodu z szyb za pomocą karty kredytowej wymaga sporo wysiłku, ale warto być wytrwałym. Jeśli obawiasz się, że karta może się złamać zwiększ siłę swojej skrobaczki składając ze sobą razem dwie, trzy karty. Skorzystaj dodatkowo z wycieraczek i płynu do spryskiwaczy. Płyn zmiękczy resztki lodu, a wycieraczki pomogą ci usunąć je z powierzchni szyby.

6) Przezorny zawsze ubezpieczony
Zamiast zastanawiać się o poranku jak zeskrobać lód z szyb swojego samochodu lepiej po prostu nie dopuść do jego osadzania się. Prostym i skutecznym sposobem w tym wypadku jest zasłonienie powierzchni szyby specjalną matą, która zapobiegnie zamrożeniu oraz zasypaniu szyby śniegiem. Zamiast specjalnej maty możesz także wykorzystać ręcznik czy kawałek kartonu. W przypadku przedniej szyby warto taką ochronę przycisnąć do szyby wycieraczkami, dzięki czemu będzie dobrze przylegać uniemożliwiając dostanie się pod nią lodu.
Zamarznięte szyby samochodowe to najczęstszy problem z jakim muszą sobie poradzić kierowcy, którzy parkują zimą swój samochód na zewnątrz. Zmiotka i skrobaczka to bez wątpienia nieśmiertelne narzędzia do pozbywania się z szyb śniegu i lodu. Jeśli wykorzystamy specjalny odmrażacz, jedną z domowych mikstur czy po prostu zwykłą wodę to zaoszczędzimy sporo czasu, a praca stanie się znacznie łatwiejsza.