42 231 59 32 • likwidacjaszkod@saint-gobain.com •

Administratorem Twoich danych jest Saint-Gobain Innovative Materials Polska sp. z o.o.
KLIKNIJ i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych

5 ciekawych trików na wyczyszczenie samochodu

5 ciekawych trikow na wyczyszczenie samochodu

Mimo, że są wśród nas tacy, którzy potrafią całe godziny spędzać na czyszczeniu i polerowaniu swojego samochodu to jednak dla wielu z nas jest to nudne i przyziemne zadanie i dlatego próbujemy je odwlec najdalej jak tylko jest to możliwe. Zawsze możemy oczywiście skorzystać z usług myjni, ale po co skoro wszystkie potrzebne środki znajdziemy w naszej kuchni i łazience?
1.  Polerujemy karoserię
Jak wiadomo, z biegiem lat lakier traci swój połysk. Do jego polerowania możemy wykorzystać różne pasty i mleczka czy specjalny wosk, ale nie zawsze i nie wszystkie środki chemiczne zapewnią nam pożądane rezultaty. Choć może się to wydawać nieco dziwne to nieporównywalnie lepsze efekty uzyskamy wykorzystując w tym celu odżywkę do włosów. Zawarta w niej lanolina doda blasku nie tylko naszym włosom, ale także karoserii.
Zatem umyj dokładnie samochód, nałóż cienką warstwę odżywki, pozostaw na pięć minut i spłukaj, szybko osusz. A efekt? Zdziwisz się jak piękny połysk zyska twój samochód. Mało tego, odżywka nie tylko sprawi, że twój samochód będzie lśnił czystością, ale również zyska warstwę ochronną na swojej powierzchni, która przez jakiś czas będzie odpychała wodę.

2. Czyścimy szyby i wycieraczki
Zdarzało wam się, że mimo wykorzystania do mycia szyb najlepszej jakości płynu (o czym zapewniał was sprzedawca) wciąż pozostały na niej smugi i zacieki? W takim razie jest to najlepszy czas na to, by samodzielnie przygotować płyn do mycia okien – będzie ekonomiczniej, a przy tym także skuteczniej.
Wariant 1: wymieszaj 3 szklanki wódki z 4 szklankami wody i 2 łyżeczkami płynu do naczyń.
Wariant 2: połącz ¼ szklanki sody do pieczenia z ¼ szklanki płynu do naczyń. Przed użyciem wstrząśnij i rozcieńcz w wodzie.
Wariant 3: wymieszaj ¼ szklanki amoniaku przeznaczonego do użytku domowego z 1 litrem wody.
Taki płyn, gąbka + miękka szmatka to wszystko czego potrzebujesz, by twoje szyby były zawsze perfekcyjnie umyte.
Na mocno zabrudzonej i rozmazanej szybie doskonale sprawdzi się także cola. Wystarczy nalać na szybę, a pęcherzyki zrobią swoje. Żeby nie uszkodzić spływającą po szybie cieczą lakieru samochodowego najlepiej zabezpieczyć dół szyby ręcznikiem. Oczywiście nie zapomnij zmyć jej później, w przeciwnym razie na lepkiej szybie szybko na nowo zagości brud i kurz.
Na wygląd szyb wpływają również wycieraczki, więc musimy się postarać, by również one były dokładnie wyczyszczone. W tym celu możemy użyć płynu domowej roboty (wariant 3) lub ¼ szklanki domowego amoniaku połączonego z 1 szklanką zimnej wody. Przygotowany płyn wystarczy nałożyć miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym, a przed odłożeniem na miejsce wytrzeć suchą szmatką.

3. Prace porządkowe w środku
Zanim na dobre zabierzemy się za czyszczenie naszego samochodu w środku zróbmy w nim porządek. Wyrzućmy śmieci, podręczne rzeczy włóżmy do specjalnej skrzynki, poodkurzajmy w środku. Nie zapomnijmy o bagażniku, który nader często wykorzystujemy jako śmietnik lub przechowalnię wszelkiego typu niepotrzebnych rzeczy.
Skoro z grubsza udało nam się uporządkować samochód to zabierzmy się teraz za czyszczenie. Do zgarnięcia pierwszej warstwy kurzu i brudu z deski rozdzielczej, plastikowych elementów i drzwi po wewnętrznej stronie wykorzystajmy chusteczki nawilżające. Warto je mieć zawsze w swoim samochodowym schowku. Z ich wykorzystaniem nawet stojąc kilkanaście sekund w korku możemy w między czasie wyczyścić cała deskę rozdzielczą.
Kolejnym elementem wyposażenia, o który musimy zadbać są chodniki. Najpierw porządnie je wytrzepmy i umyjmy. Kolor tych starych, wysłużonych ożywimy nakładając na nie ½ szklanki amoniaku rozmieszanego w ½  l wody. Najlepiej wykonujmy tę czynność stopniowo, żeby w razie czego zamiast pomóc nie zaszkodzić. Ponadto jeśli naszym problemem jest nieestetycznie wyglądający, strzępiący się chodnik spryskajmy go żywicą – będzie się trzymał jak należy.

4. Pozbywamy się plam, czyścimy tapicerkę
Całą tapicerkę skutecznie odświeżymy czyszcząc ją mieszaniną 4,5 litra wody z szklanką octu i dużą ilością płynu do mycia naczyń.
Chcąc natomiast wyczyścić konkretny rodzaj plam musimy do niego dobrać odpowiedni środek wywabiający. Jak zawsze powinniśmy się starać usuwać plamy najszybciej jak to tylko jest możliwe. Starych bowiem znacznie trudniej jest się pozbyć, a poza tym są one źródłem niemiłego zapachu. Poniżej kilka sposobów na wywabienie 5 popularnych rodzajów plam na tapicerce:
Kawa.  Jeśli plama jest świeża to rozpuszczamy w zimnej wodzie i osuszamy ręcznikiem papierowym. Na zaschniętą plamę nakładamy wodę z dodatkiem amoniaku lub gliceryny albo mieszankę spirytusu i gliceryny.
Długopis. Spryskujemy lakierem do włosów.
Piwo. Na dopiero powstałą plamę wystarczy zimna woda. Na te trudniejsze do usunięcia nałóżmy mieszaninę wody z octem i sodą.
Tłuste plamy. Rozprowadzamy benzynę ekstrakcyjną, najlepiej w niewidocznym miejscu, żeby sprawdzić czy nie odbarwia tapicerki, później trzeba oczywiście porządnie wywietrzyć zapach benzyny.
Kawałki gumy. Zamrażamy nakładając na nie kostki lodu, a następnie wykruszamy szczotką o twardym włosiu.

5. Drobiazgi, które wpływają na odbiór całości
Nasze dzieło możemy zwieńczyć wykonując kilka dodatkowych zabiegów. Jeśli zależy ci na perfekcyjnym wyglądzie twojego samochodu to:
nałóż na listwy boczne olej – będą pięknie błyszczeć
wypoleruj starą parą rajstop nasączoną w płynie do mycia okien reflektory – będą idealnie czyste
pozostaw na kilka dni w samochodzie otwarty worek z węglem drzewnym – doskonale pochłonie wszystkie przykre zapachy.
Do wyczyszczenia trudno dostępnych miejsc wykorzystaj płaski śrubokręt. Nałóż na niego szmatkę z mikrofibry i oczyść małe szczegóły. Tylko pamiętaj, by nie używać przy tym zbyt dużo siły.
Auto zadbane to przede wszystkim auto czyste. Zamiast szukać coraz nowszych i skuteczniejszych preparatów chemicznym przetestujmy środki, które mamy zawsze pod ręką. Pamiętajmy też o właściwej technice. Polerujmy poszczególne części samochody miękką i czystą szmatką. I jeszcze jedno: sprzątajmy i myjmy samochód częściej niż raz na pół roku – to na pewno ułatwi nam pracę.